Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Belçika Başbakan Yardımcısı Ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere'in Ülkemizi Ziyareti , 06.08.2010

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Steven Vanackere, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, 9-11 Ağustos 2010 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakan’ın Belçikalı mevkidaşı ile yapacağı görüşmelerde, Belçika’yla ikili ilişkilerimiz, terörle mücadele ve Kıbrıs başta olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır.

Bilindiği üzere, Belçika, 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Vanackere’in, Belçika’nın AB Dönem Başkanlığı’nın henüz başlangıcında ülkemizi ziyareti vesilesiyle AB üyelik sürecimizin ve devam eden müzakerelerin tüm boyutlarıyla ele alınması da öngörülmektedir.

Belçika Dışişleri Bakanı Sayın Vanackere, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecektir. Sayın Vanackere, ayrıca, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la da AB üyelik sürecimiz hakkında görüş alışverişinde bulunacaktır.

Sayın Vanackere’in bu ziyaretinin, her alanda giderek gelişip derinleşmekte olan Türkiye-Belçika ikili ilişkilerinin, önümüzdeki dönemde daha da ileriye götürülmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.