Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Kırgızistan'da 27 Haziran 2010 Günü Yapılan Anayasa Referandumu , 29.06.2010

Kırgızistan’da yeni anayasanın 27 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilen referandumla kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Halkoylamasının huzur ve sükunet içerisinde, sağduyulu bir ortamda tamamlanmış olmasının, demokrasi ve hukuk devleti yolunda atılmış önemli bir adım teşkil ettiği şüphesizdir.

Türkiye, zor bir dönemden geçmekte olan kardeş Kırgızistan’ın demokratikleşme ve reform sürecine desteğini önümüzdeki dönemde de sürdürecek; 10 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen parlamento seçimlerine ilişkin sürecin demokratik kurallara uygun biçimde işlemesini temin amacıyla Kırgızistan’a her türlü katkıyı sağlayacak ve bu yöndeki uluslararası girişimlerde yer alacaktır.

Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK/CICA) Dönem Başkanlığı, Kırgızistan’ın istikrara kavuşması bağlamında Türkiye’ye ilave sorumluluklar ve imkanlar da vermektedir. AİGK/CICA Dönem Başkanı olarak Türkiye, uluslararası toplumun Kırgızistan’a sağladığı desteğe katkı yapmayı öncelikli bir hedef olarak görmektedir.

15-18 Haziran tarihlerinde Hükümetimizin özel temsilcisi olarak Bişkek’te temaslarda bulunan Büyükelçi Fatih Ceylan, AİGK/CICA Dönem Başkanlığımız çerçevesinde uygulanabilecek bir eylem planının unsurlarını Kırgız muhataplarıyla görüşmüştür.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 21-22 Haziran 2010 tarihlerinde Astana’yı ziyaretinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ve Dışişleri Bakanı Saudabayev’le yaptığı görüşmelerde, AİGK/CICA Dönem Başkanı Türkiye’nin ve AGİT Dönem Başkanı Kazakistan’ın referandum sonrasında Kırgızistan’a destek sağlaması konusunu ele almıştır.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu önümüzdeki günlerde Kırgızistan’ı ziyaret ederek, hem ülkemizin hem de AİGK/CICA Dönem Başkanlığının desteğini yinelemeyi öngörmektedir.