Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 29.03.2010

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün kendisini arayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir saate yakın bir görüşme gerçekleştirdi. Amerikan tarafının talebi üzerine gerçekleşen görüşmenin ana gündemi ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin karardı.

Bakan Clinton ahiren RF’ye gerçekleştirdiği ziyaret ve Minsk Grubu eşbaşkanı olarak Minsk sürecindeki gelişmeler hakkında Bakan Davutoğlu’nu bilgilendirdi. İki Bakan bunlara ilaveten ODBS’nin tüm kanallarının ve bu çerçevede Suriye-İsrail kanalının yeniden canlandırılması, Filistin konusundaki gelişmeler, Irak seçim sonuçları ve diğer bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundular.

Görüşmenin temel gündemi bağlamında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen karar sonrasında Türk kamuoyunda oluşan derin hayal kırıklığının ve gösterilen tepkinin nedenlerini açık bir dille muhatabına aktardı.

Bakan Davutoğlu, kararın Güney Kafkasya’daki barış çabaları ve Türk-Amerikan ilişkileri üzerinde yarattığı olumsuz yansımaların giderilmesi bakımından Komite kararının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na gelmemesinin ve siyasetçiler tarafından tarihe ilişkin konularda hüküm verilmemesinin kritik önemde olduğunun altını çizdi.

Bakan Davutoğlu’nun endişelerini anladığını ifade eden Bakan Clinton, ABD Yönetiminin hem Komite’de kabul edilen karara hem de bu kararın Genel Kurul’a gelmesine karşı olduğunu vurguladı.

Bakan Clinton, Başbakan Erdoğan’ın 12-13 Nisan 2010 tarihlerinde Vaşington’da yapılacak Uluslararası Nükleer Güvenlik Zirvesine katılmasının her bakımdan büyük önem taşıdığının altını çizdi ve Başbakan Erdoğan’ı Vaşington’a beklediklerini hatırlattı.

Bakan Davutoğlu ise bu konuda değerlendirme sürecinin devam ettiğini, Başbakan Erdoğan’ın nihai kararını önümüzdeki günlerde vereceğini söyledi.