Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Japonya'ya Yardım Ekipleri Gönderilmesi Hk. , 22.03.2011

Ülkemiz, Japonya’nın en büyük adası Honshu’nun bütün Kuzeydoğu kıyısını afet bölgesi haline getiren 11 Mart 2011 depremi ve depremin tetiklediği tsunamide yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duymuştur.

Depremin hemen sonrasında Kızılay’dan ve gönüllü yardım kuruluşlarından ekipler Japonya’ya hareket etmişlerdir. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kızılay arama-kurtarma ve yardım ekiplerini harekete hazır duruma getirmişlerdir. Görev için süratle hazır hale getirilmiş olan yardım ve arama-kurtarma ekiplerimiz, Japon makamlarının talepleri doğrultusunda ilk aşamada bölgeye sevkedilmemiş, müteyakkız vaziyette tutulmuşlardır.

Sürecin başından beri Japon makamlarıyla yürüttüğümüz yakın eşgüdüm doğrultusunda, arama kurtarma ve diğer çalışmalarda bulunmak üzere 33 kişilik bir ekibimiz Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havaalanından bugün saat 17.50’de hareket edecek olan tarifeli uçağı ile Tokyo’ya intikal edecektir.

Sivil savunma, arama-kurtarma, tıp ve iletişim alanında uzmanlardan ve Türkiye Atom Enerjisi Ajansı temsilcisinden oluşan ekibimiz, deprem ve tsunamiden en ağır hasara uğrayan bölgelerden Sendai şehrinin Kuzeyinde, Rifu şehrinde konuşlanarak faaliyet gösterecektir.

Elimizdeki veriler, bu bölgenin felaket sonrasında ortaya çıkan radyasyon sızıntısından etkilenmediği doğrultusundadır. Ayrıca, ekibimize Türkiye Atom Enerjisi Kurumu denetim ve gözetiminde özel bir eğitim de verilmiş bulunmaktadır.

Ekibimiz, çalışmaların gerektirdiği ve şartların elverdiği ölçü ve müddetçe bölgede faaliyet göstereceklerdir.

Dost Japonya’ya bu zor günlerinde yardımlarımız sürecek ve ihtiyaçlar doğrultusunda gözden geçirilerek yeniden şekillendirilecektir.