Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığımız Öncelikleri Kapsamında Oluşturulan Seçkin Kişiler Grubu'nun İstanbul Toplantısı Hk , 13.01.2011

Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını 10 Kasım 2010 tarihi itibariyle üstlenen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, bu görevi 11 Mayıs 2011 tarihine kadar sürdürecektir. Dönem Başkanlığımızın öncelikleri arasında Avrupa’da yükselişe geçen hoşgörüsüzlük, dışlama, ayrımcılık, aşırıcılık gibi olumsuz eğilimlerle mücadele de yeralmaktadır.

Dönem Başkanı Sayın Bakanımızın inisiyatifiyle oluşturulan “Seçkin Kişiler Grubu”, Avrupa Konseyi’nin bu konuda ileriye yönelik bir strateji belirlemesini amaçlamaktadır.

Alanlarında saygın ve tanınmış isme sahip, AK değerlerine bağlı dokuz şahsiyetten oluşan grubun Başkanlığını Almanya Dışişleri eski Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Joschka Fischer üstlenmiştir. Tarihçi Timothy Garton Ash (İngiltere), Uluslararası Ticaret ve Avrupa İşleri eski Bakanı Emma Bonino (İtalya), Yoksulluğa Karşı Dayanışma eski Yüksek Komiseri Martin Hirsch (Fransa), AB eski Komiseri Danuta Hubner (Polonya), Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu (Türkiye), Dış Politika Konseyi Başkanı Sonja Licht (Sırbistan), İnsan Hakları Komiseri Vladimir Lukin (Rusya), NATO eski Genel Sekreteri ve Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana’dan (İspanya) oluşan grubun raportörlüğünü BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın iletişim direktörü, konuşma yazarı ve Financial Times gazetesi eski yazarı Edward Mortimer yürütmektedir.

Grubun, mevcut sorunların tespitine yeni bir bakış açısı getirmesi; Avrupa toplumlarının vatandaşlarına önerebilecekleri yeni bir “birlikte yaşama” kavramı tanımı yapması ve Avrupa Konseyi'nin gelecekte atabileceği adımlara esas teşkil edecek “21. Yüzyıl Avrupa’sında Birlikte Yaşamaya ilişkin Pan-Avrupa Projesi” konulu bir rapor hazırlaması öngörülmektedir.

Grubun ilk toplantısı 15 Ekim 2010 tarihinde Strazburg’da; ikincisi ise 2 Aralık 2010 tarihinde Budapeşte’de gerçekleştirilmiştir.

Grubun üçüncü toplantısı 14 Ocak 2011 tarihinde İstanbul’da yapılacak; göç ve dini farklılıkların Avrupa’da birlikte yaşamayı nasıl etkilediği üzerine fikir alışverişinde bulunulacaktır. Toplantı öncesinde, AK Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı Sayın Bakanımız tarafından Grup üyeleri için bir çalışma kahvaltısı verilecektir. Çalışma kahvaltısından sonra Sayın Bakanımız, Grup Başkanı Joschka Fischer ile birlikte basın toplantısı düzenleyeceklerdir.