Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afc Şansölyesi Angela Merkel'in Gkry'ne Yaptığı Ziyaret Bağlamında Basına Yansıyan İfadeler Hk. , 12.01.2011

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel’in 11 Ocak 2011 tarihinde Kıbrıs’ın güneyine gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin olarak basına yansıyan haberlerde, Şansölye’nin, Ada’da Birleşmiş Milletler’in himayesinde devam eden müzakere sürecinde Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum taraflarının tutumlarına ilişkin bazı ifadelerine yer verildiği görülmüştür.

Şansölye Merkel’in basına yansıyan ifadelerinin ciddi bir yanılgıdan veya yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığı görülmektedir.

Türk tarafı, devam eden süreçte kapsamlı çözüm için azami çaba sarfetmiş ve sarfetmeye devam etmektedir. Süreçte bugüne kadar sağlanabilen ilerlemede Kıbrıs Türk tarafının yoğun çabaları büyük rol oynamış, Türk tarafınca Birleşmiş Milletler ekibi tarafından da takdir edilen yeni ve yaratıcı fikirler ve öneriler ortaya konulmuştur. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de 24 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan son İyi Niyet Misyonu raporunda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutumunu bir kez daha teyit etmiştir.

Hal böyle iken, Avrupa Birliği’nin önde gelen bir ülkesi ve halihazırda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne geçici üye olan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’taki kapsamlı müzakere süreci hakkında sadece Kıbrıs Rum tarafından bilgi alarak böyle bir açıklama yapmış olması düşündürücüdür. Şansölye Merkel’in açıklaması, Kıbrıs’taki her iki tarafla temas edilmesinin gerekliliği ve önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Öte yandan, müzakerelerde bugüne kadar ayak sürüyen ve sonuç alınmasını geciktiren Kıbrıs Rum tarafı liderliğinin uluslararası camiayı yanlış bilgilendirerek yönlendirmesi, kapsamlı çözüm hedefi konusundaki samimiyetinin de bir kez daha sorgulanmasına yol açmaktadır.

Geçmişte Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı Avrupa Birliği üyeliğinin hata olduğuna dair ifadeleri kamuoyuna da yansıyan Şansölye Merkel’in, görüşme süreci hakkında yanıltıldığı açıktır. Sayın Merkel’in bu konuda bir an önce Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ilgili kaynaklardan Kıbrıs müzakere sürecindeki durum hakkında bilgi almasının yararlı olacağı düşünülmektedir.