Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Çhc Ziyaretine Katılacak Basın Mensupları , 22.10.2010

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 27 Ekim-2 Kasım 2010 tarihlerinde ÇHC’ne bir ziyaret gerçekleştirecektir. Ziyaret sırasında Sayın Bakanımız Shanghai EXPO 2010’un kapanış etkinliklerine katılacak, ayrıca Pekin’in yanısıra Kaşgar ve Urumçi’ye de gidecektir.

Sözkonusu programı izlemek isteyen basın yayın kuruluşları mensuplarından arzu edenler Sayın Bakan’ın uçağı ile seyahat edebilecektir.

Ziyarete katılmak isteyen basın mensuplarının, gerekli düzenlemelerin vaktinde tamamlanabilmesini teminen, 22 Ekim 2010 Cuma günü saat 21:00’e kadar emre.hotalak@mfa.gov.tr adresine isim, pasaport ve beraberlerinde götürecekleri teknik ekipman bilgileri (marka ve seri numaraları eşliğinde) ile, yurtdışında kullanacakları cep telefon numaralarını/e-posta adreslerini bildirmeleri gerekmektedir. Öte yanda, Shanghai EXPO 2010’un kapanış etkinliklerini izlemek isteyecek basın mensuplarının, pasaportlarında geçerlilik süresi ve kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfalarla (pdf formatında), bir adet vesikalık fotoğrafı (renkli olarak jpeg formatında) tarayarak aynı e-posta adresine göndermeleri gereklidir. Sınırlı kontenjan nedeniyle, katılım teyidleri başvuru sırasına göre yapılacaktır.

ÇHC’nde seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Özel uçakla sağlanacak ulaşım ve ÇHC’nde konaklama katkı payı olarak katılımcı basın mensuplarından kişi başına 1.300 ABD Doları alınacaktır. Katılımları teyid edilen basın mensuplarının, sözkonusu bedeli 26 Ekim 2010 tarihi saat 14.30’a kadar kadar Dışişleri Bakanlığı Bakan Özel Kalem Müdürlüğü’ne (Sayın Muhittin Çelik’e, Tel: 292 11 79) nakit olarak teslim etmeleri gerekmektedir.

Basın-yayın mensuplarının bilgisine saygıyla duyurulur.