Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Pakistan'da Yaşanan Sel Felaketi Konusunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Ve İslam Konferansı Örgütü'nde Düzenlenecek Toplantılar , 17.08.2010

Pakistan’da son iki haftadır devam eden şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketi, ülkede büyük çaplı insani trajediye yol açmıştır.

Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 19 Ağustos 2010 tarihinde özel bir toplantı gerçekleştirecektir. Toplantıda ülkemizi, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığında bir heyetimiz temsil edecektir. Toplantıda, Pakistan’la dayanışma sergilenmesi ve bu ülkeye yardımların teşviki öngörülmektedir.

Öte yandan, İslam Konferansı Örgütü de, aynı maksatla Daimi Temsilciler düzeyinde 18 Ağustos 2010 günü toplanacaktır. Ülkemiz bu toplantıda da Pakistan’a uluslararası desteğin artırılması yönünde aktif katkı sağlamak suretiyle hareket edecektir.

Türkiye, dost ve kardeş Pakistan’a bu zor günlerinde gerek ikili düzeyde gerek ilgili tüm uluslararası teşkilatlarda destek olmaya devam edecektir.