Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye-ab Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı , 12.07.2010

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı 13 Temmuz 2010 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın da katılacağı bir heyetle iştirak edilecektir.

Ülkemizin AB’ye adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından bu yana her AB Dönem Başkanlığı sırasında bir kez Türkiye-AB Troikası Bakanlar Toplantıları düzenlenmekteydi. Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi ve AB’nin oluşan yeni kurumsal işleyişi uyarınca, Troika toplantılarının yerini almıştır.

Toplantıya, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton, Genişleme ve Komşuluk Politikası'ndan sorumlu AB Komiseri Stefan Füle ve AB Konseyi ile Komisyon yetkilileri katılacaklardır.

Türkiye-AB ilişkilerinin kapsamlı olarak ele alınacağı toplantıda, bölgesel ve uluslararası konular görüşülecek ve AB tarafından gelen öneri uyarınca bu konularda işbirliğinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunulacaktır.