Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Kore Savaşı'nın Başlangıcının 60.yıldönümü , 25.06.2010

Kore Yarımadası’nda 60 yıl önce bugün (25 Haziran) başlayan ve üç yıl süreyle devam eden savaşa, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 devlet, BM bayrağı altında Kore Cumhuriyeti’nin yanında katılmışlardır. Demokrasi, özgürlük ve dünya barışı için mücadele veren binlerce askerimiz, savaşın seyrini etkileyen kahramanlıklarıyla anılmaktadır. Bu uğurda kanlarını döken 700’den fazla şehidimiz bulunmaktadır. Birliklerimiz 1953 yılında imzalanan Ateşkes Anlaşması ertesinde de Yarımada’da barışın tesisi amacıyla görevlerini sürdürmüşler, bu sırada hayatını kaybedenlerle birlikte şehitlerimizin sayısı 1000’in üzerine çıkmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Kore Savaşı’nın 60. yıldönümü vesileyle 14-16 Haziran 2010 tarihlerinde Kore Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri resmi ziyaret çerçevesinde, Busan şehrindeki BM Anıtsal Mezarlığı’nda yeralan Türk Şehitliği’ni de ziyaret ederek, Kore Savaşı gazilerimizle birlikte aziz şehitlerimizin anısına düzenlenen törene iştirak etmişlerdir.

Kore Savaşı, ülkemiz tarihinde özel bir öneme sahiptir. Soğuk Savaş’ın en zor dönemini oluşturan 1950-53 yıllarında ülkemize karşı pek çok tehdit unsuru mevcutken, dünya barışı açısından önemli bir zafere katkıda bulunan askerlerimiz sayesinde müttefik ülkelerle kalıcı işbirliği tesis edilmiştir.

Dost Kore halkıyla, kökleri tarihe dayanan ilişkilerimizin “kan kardeşliği”ne dönüşmesine de vesile olan bu anlamlı günde, kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gurur kaynağımız gazilerimize şükranlarımızı sunmayı bir görev addediyoruz.