Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak'ta Meydana Gelen Terör Saldırısı , 18.06.2010

Irak'ın Selahattin Vilayeti’nin, nüfusunun çoğunluğu Türkmen olan Tuzhurmatu ilçesinde bugün (18 Haziran) düzenlenen terör saldırısı sonucunda ilk belirlemelere göre yaklaşık 10 Irak vatandaşının hayatını kaybettiği ve 45’ten fazla kişinin yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur terör saldırısını kuvvetle kınamaktayız. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Saldırının Selahattin Vilayet Meclisi’nin Türkmen asıllı Genel Sekreteri’nin evine yönelik olarak gerçekleştirildiği bildirilmiştir.

Irak’ın içinde bulunduğu bu hassas siyasi süreçte gerçekleştirilen sözkonusu saldırının, Irak halkının birliğini zedeleme amacını taşıdığı açıktır. Bu terör eylemlerinin Irak halkının sağduyusuyla başarısızlığa uğratılacağına olan inancımız tamdır.

Türkiye bu kritik süreçte Irak halkına destek olmak için tüm imkânlarını seferber etmeyi sürdürecektir. Ülkemiz sözkonusu hain eylemde yaralanan Iraklılara da her zaman olduğu gibi yardımda bulunmaya hazırdır.