Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'da Ulusal İstişari Barış Şurası'nın Başlaması , 02.06.2010

Bugün (2 Haziran) Kabil’de başlayan Ulusal İstişari Barış Şurası (Jirga) Afganistan’da toplumsal barışın sağlanması yönünde atılmış kaydadeğer bir adımdır.

Afganistan’da kalıcı güvenlik ve istikrarın sağlanması ancak Afgan Hükümetinin liderliğinde, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir uzlaşı siyasası tahtında mümkün olabilecektir. Sayın Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin Cumhurbaşkanlığını üstlenirken yaptığı 19 Kasım 2009 tarihli yemin konuşmasında önemle vurguladığı bu husus, Afganistan’ın yaşadığı savaş ortamının son bulmasının da anahtarı niteliğindedir.

18 Eylül 2010 tarihinde yapılacak milletvekilliği seçimleri öncesinde Afgan toplumunun tüm unsurlarının mevcudiyetini içeren bir uzlaşıyı hedefleyen ve ülkenin geleneksel dokusunda önemli yer tutan Barış Şurası’na çalışmalarında başarı diliyoruz. Şura’nın kardeş Afgan halkını ziyadesiyle layık olduğu huzura yaklaştırmasını ümit ediyoruz.

Afganistan’ın milli birlik ve beraberliği ile toplumsal dayanışmasının güçlendirilmesine olan desteğini her vesileyle ortaya koyan Türkiye, dost ve kardeş Afganistan’ın, komşularıyla işbirliğini de içeren en olumlu bir ortamda güvenlik ve kalkınmasının sağlanması için elinden gelen desteği sağlamayı sürdürecektir.