Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sudan Hükümeti Ile Jem İsyancı Grubu Arasında İmzalanan Çerçeve Ateşkes Anlaşması , 25.02.2010

Türkiye, Sudan Cumhurbaşkanı Omar El Beşir, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al-Thani huzurunda, Sudan Hükümeti ile Darfur’daki en büyük isyancı grubu oluşturan “Adalet ve Eşitlik Hareketi” (JEM) arasında Darfur’daki uyuşmazlığın çözümü amacıyla bir çerçeve anlaşmasının 23 Şubat 2010 tarihinde Doha’da imzalanmasını memnuniyetle karşılamaktadır.

Türkiye, Darfur’da ve Sudan’ın genelinde kalıcı bir barışın sağlanmasında Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve diğer bütün tarafların çabalarına tam destek vermeye devam edecektir. Türkiye keza BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi ve Afrika Birliği’nin stratejik ortağı olarak Birleşmiş Milletler – Afrika Birliği Darfur Ortak Arabulucusu Djibril Bassole’nin çabalarını takdir etmektedir.

Türkiye, bu anlaşmanın Darfur’daki diğer isyancı grupların barış sürecine katılmaları için önemli bir adım teşkil etmesini diler ve Çad ve Sudan Hükümetleri arasındaki son yakınlaşmanın Darfur’da kalıcı bir barışın sağlanmasında önemli bir unsur oluşturacağına olan inancını vurgular.

Türkiye, istikrarlı ve müreffeh bir Sudan hedefine ulaşılmasında Sudan halkını desteklemeye devam edecektir.