Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Kazakistan'ı Ziyareti , 08.02.2010

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev’in davetine icabetle 10-12 Şubat 2010 tarihleri arasında Kazakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Sayın Bakanımızın sözkonusu ziyaret vesilesiyle gerçekleştireceği görüşmelerde, Türkiye ile Kazakistan ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular ile her iki ülkenin ortak ilgi alanına giren bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınması öngörülmektedir.

Ülkemiz ile birlikte Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirveleri sürecinde başı çeken Kazakistan, aynı zamanda Türkiye’nin Orta Asya ülkeleri içinde ilişkilerinin en yoğun olduğu ülkedir. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 2009 Ekim ayında ülkemizi ziyareti sırasında Türkiye ve Kazakistan arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması imzalanmış bulunmaktadır.

İçinde bulunduğumuz yıl Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) Kazakistan Dönem Başkanlığı yapmaktadır. Türkiye de Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (AİGK/CICA) Dönem Başkanlığını Haziran ayında ülkemizde gerçekleştirilecek bir Zirveyle Kazakistan’dan devralacaktır. Böylelikle, Avrasya coğrafyasının en önemli iki kuruluşunun Dönem Başkanlığını üstlenmeleri kardeş ülkelerimiz arasındaki işbirliğine ilave bir boyut katmış bulunmaktadır.