Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Koordinatör Büyükelçi Osman Ulukan'ın Haiti'ye Yaptığı Ziyaret , 03.02.2010

Ülkemiz, 12 Ocak günü meydana gelen ve ağır can ve mal kaybı ile sonuçlanan deprem üzerine Haiti’ye 1 milyon ABD doları tutarında nakdi yardımda bulunmayı kararlaştırmıştı.

Bu çerçevede, ülkemizce sağlanan nakdi yardımı elden Haiti Cumhurbaşkanı Rene Preval’e tevdi etmek ve deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerimizin eşgüdümünden sorumlu Koordinatör Büyükelçi Osman Ulukan 2 Şubat 2010 tarihinde Port au Prince’e gitmiştir.

Haiti Cumhurbaşkanı Rene Preval ile görüşerek ülkemizin yardımını tevdi eden Büyükelçi Ulukan, halkımızın duyduğu derin üzüntü ve başsağlığı dileklerini de Haitili muhataplarına iletmiştir. Büyükelçi Ulukan ayrıca, Haiti Cumhurbaşkanının talebi üzerine Kültür Bakanı ile bir basın toplantısına katılarak, Haiti makamları ve halkınca büyük memnuniyetle karşılanan yardımlarımız hakkında bilgi vermiştir.

Koordinatör Büyükelçi ayrıca, Birleşmiş Milletler Haiti Misyonu (MINUSTAH) bünyesinde görevli emniyet mensuplarımızı, Sağlık Bakanlığımızca bölgeye sevk edilen seyyar hastanede görev yapan sağlık personelini ve depremzedelerin bulunduğu sığınma kampını da ziyaret etmiştir.