Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Haiti’de Meydana Gelen Deprem- 2 , 14.01.2010

Haiti’de 12 Ocak günü meydana gelen ve ağır can ve mal kaybı ile sonuçlanan deprem felaketi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız halkımızın duyduğu derin üzüntü ve başsağlığı dileklerini Haitili muhataplarına iletmiştir.

Haiti’de bulunan Birleşmiş Milletler Haiti Misyonu (MINUSTAH) bünyesinde görev yapmakta olan 52 emniyet mensubumuzun ve ailelerinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilmiştir.

Depremin vuku bulması ve Haiti Hükümetinin uluslararası yardım çağrısı yapması üzerine Bakanlığımız koordinasyonuyla Türk Kızılayı'ndan bir afet müdahale uzmanı ve bir psikolog 13 Ocak 2010 tarihinde bölgeye hareket etmişlerdir. Kızılay ekibimiz yerinden alım yoluyla insani yardım sağlayacak ve psikolojik destek verecektir.

Ayrıca, 9 kişiden oluşan ve hazırlıklarını tamamlayan GEA Arama-Kurtarma-Ekoloji Grubu, bugün İstanbul’dan deprem bölgesine hareket etmiştir.

Hükümetimiz, depremde meydana gelen ağır kayıpların telafisi için dost Haiti halkına nakdi yardım da dahil olmak üzere her türlü desteği sağlamaya hazırdır.

Bu çerçevede Türk Kızılayı ile koordinasyon halinde çalışmalar sürdürülmektedir.

Diğer taraftan, Haiti’ye akredite Havana Büyükelçiliğimiz ilgili makamlarla temas halindedir.

Haiti halkına deprem felaketinde hayatlarını kaybeden yakınları için tekrar başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.