Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Hırvatistan Ve Sırbistan Ziyaretleri , 11.01.2010

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan ve Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantılarına katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 14 Ocak tarihinde Zagreb’i, 15 Ocak tarihinde ise Belgrad’ı ziyaret edecektir.

Balkanlarla ilgili güncel gelişmeleri değerlendirmek ve Bosna-Hersek’in uluslararası alandaki ilişkilerine katkıda bulunmak amacıyla, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç ile ilk olarak, 10 Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı marjında, ikinci defa, 8 Kasım 2009 tarihinde yine İstanbul’da İSEDAK Zirve toplantısı marjında bir araya gelmiş ve bu toplantıda her ay buluşmak konusunda karar almışlardı. Türkiye, Bosna-Hersek ve Sırbistan Dışişleri Bakanları son olarak, 14 Aralık 2009 tarihinde Saraybosna’da Medeniyetler İttifakı Güneydoğu Avrupa Stratejisi Bakanlar Toplantısı marjında bir araya gelmişlerdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun 12-13 Aralık 2009 tarihlerinde Hırvatistan’a yaptığı ikili ziyaret sırasında ise, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Jandrokoviç ile benzer bir danışma formatının Türkiye-Bosna-Hersek-Hırvatistan arasında da tesis edilmesi hususunda mutabakata varılmış, bu amaçla ilk toplantının 14 Ocak tarihinde Zagreb’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye, Balkanlar’da kalıcı barış ve istikrarın tesisine büyük önem atfetmekte, sözü edilen danışma mekanizmalarını bu amaca yönelik birer güven artırıcı önlem olarak mütalaa etmektedir.