Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye-ab Troikası Dışişleri Bakanları Toplantısı , 24.11.2009

Türkiye-AB Troikası Dışişleri Bakanları Toplantısı 26 Kasım 2009 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın da bulunduğu bir heyetle iştirak edilecektir.

Türkiye-AB Troikası Bakanlar toplantıları, ülkemizin adaylık statüsünün teyit edildiği 1999 Helsinki Zirvesi’nden bu yana her Dönem Başkanlığı sırasında bir kez düzenlenmektedir. Hatırlanacağı üzere, bir önceki Bakanlar toplantısı 21 Nisan 2009 tarihinde Prag’da gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya, AB Troikasını oluşturan, Dönem Başkanı İsveç’i temsilen Dışişleri Bakanı Carl Bildt, müteakip Dönem Başkanı İspanya’yı temsilen AB Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido, AB Komisyonu’nu temsilen ise Genişlemeden sorumlu Komiser Olli Rehn ve AB Konseyi yetkililerinin katılmaları öngörülmektedir.

Türkiye-AB Troikası toplantısı, AB ile kurumsallaşmış en önemli siyasi diyalog mekanizmasıdır. Bu bağlamda, ülkemizin üyelik süreci çerçevesinde gerçekleştirilen reformlar ve önümüzdeki dönemde yapılması öngörülen çalışmalar hakkında AB’li muhataplarımızla görüş alış verişinde bulunulacak olan toplantıda, bölgesel ve uluslararası çeşitli güncel gelişmeler de ele alınacaktır.