Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'ın Başkenti Kabil'de Gerçekleşen Terörist Saldırı , 28.10.2009

Kardeş ülke Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Birleşmiş Milletler (BM) çalışanlarının kaldığı bir misafirhaneye bugün (28 Ekim) düzenlenen saldırı neticesinde BM görevlilerinin hayatını kaybetmesi derin üzüntü ve kaygıyla öğrenilmiştir. Sözkonusu saldırı, Afganistan’ın güvenliği, istikrarı ve huzuru kadar ülkedeki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine zarar vermeyi de amaçlamaktadır. Türkiye, önümüzdeki Kasım ayında düzenlenecek olan seçimlerin, ülkede terörizmle etkin şekilde mücadele ve istikrarın tesisi çabalarında önemli bir aşamayı teşkil edeceği düşüncesindedir.

Öte yandan saldırının, Afganistan’da farklı sahalarda Afgan halkının yararına olacak çeşitli projeleri hayata geçirme gayretindeki BM çalışanlarına yönelmesi, ayrıca üzüntü vericidir. Ancak bu tür saldırıların, Afganistan’ın kalkınması için yoğun gayret gösteren BM ve diğer uluslararası kuruluşlar ile uluslararası toplumun çabalarını engelleyemeyeceğine inanıyoruz.

Türkiye, bu alçakça saldırıyı şiddetle kınamakta, Afganistan halkının refahına, ülkede ise barış ve huzurun tesisine yönelik çabalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğini bir kez daha vurgulamaktadır.

Türkiye, BM camiasıyla güçlü dayanışma içinde olup, hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılara ise acil şifa diler.