Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Harem-i Şerif'te Meydana Gelen Olaylar , 26.10.2009

Harem-i Şerif ve civarında son bir aydır devam eden ve dün yeniden tırmanış eğilimine geçen gerginlikten derin kaygı duyuyoruz.

Kudüs’te Başkonsolosluğu bulunan tek İKÖ üyesi ülke olan Türkiye, bu gelişmeleri başından itibaren yakından takip etmiştir. 8 Ekim’de Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada, geçmişte yaşanan üzücü olaylardan ders alınması ve gerginliği tırmandıracak, kışkırtıcı adımlardan kaçınılması çağrısı yapılmıştır.

Son olarak dün yaşanan olaylar, konuya durumun ciddiyetinin ve vahim sonuçlara yol açma potansiyelinin gerektirdiği duyarlılıkla yaklaşılmadığını göstermektedir. Olaylar sırasında yaşanan birçok yaralanma ve tutuklamalar endişelerimizi artırmaktadır.

Kudüs Başkonsolosumuz dün Harem-i Şerif’i bizzat ziyaret etmiş, yerinde incelemelerde bulunmuş ve yetkililerle görüşmüştür. Ayrıca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç 28-29 Ekim 2009 tarihlerinde Rabat’ta düzenlenecek “Uluslararası Kudüs Forumu”’na katılarak bir konuşma yapmak üzere yarın Fas’a hareket edecektir.

Bu vesileyle, bütün İslam aleminin en kutsal mekanlarından biri olan Harem-i Şerif ile ilgili hassasiyetlerin dikkate alınması ve tahrikkar eylemlerden kaçınılması gereğini bir kez daha vurguluyoruz.

Bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesine yönelik çabaları sekteye uğratacak bu gibi olayların tekerrür etmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını ve dün yaşanan olaylar sırasında tutuklanan, aralarında Filistin Ulusal Yönetimi yetkililerinin ve İslam Vakfı görevlilerinin de bulunduğu kişilerin bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz.