Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün Ksyö Direktörlüğü'ne Adaylığı , 16.10.2009

Merkezi Lahey’de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (KSYÖ) bugün (16 Ekim 2009) düzenlenen İcra Konseyi toplantısında, anılan örgütün Genel Direktörlüğü için, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün Aralık ayı başında yapılacak Taraf Devletler toplantısına tek aday olarak önerilmesi oydaşma ile kararlaştırılmıştır.

İcra Konseyinde tüm devletlerin muvafakatı ile alınan bu sonucun geri planında, Türkiye’nin küresel konulardaki irade ve rolü, her alanda artan dış politika etkinliği, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Hükümetimizin seçim sürecine sağladıkları kıymetli destek yer almaktadır. Bu destekle, Bakanlığımız Merkez ve Dış Teşkilatı ile Büyükelçi Üzümcü yakın eşgüdüm içinde yoğun çabalar sarfetmişlerdir. Kamuoyumuzun malumu olduğu üzere, daha önce Sayın Hikmet Çetin, Sayın Kemal Derviş ve Sayın Ekmelettin İhsanoğlu’nun üst düzey uluslararası görevlere getirilmeleri de, adaylarımızın seçkin nitelikleri ve Bakanlığımız tarafından yürütülen etkin kampanya sayesinde mümkün olmuştu. Nitekim ülkemizin BMGK geçici üyeliğine rekor oyla seçildiği de hatırlanacaktır.

Büyükelçi Üzümcü’nün yedi aday arasından tüm ülkelerin desteği ile seçilmiş olmasının, adayımıza gösterilen teveccühün yansıması olduğu takdir edilecektir. Sayın Üzümcü’nün bu başarısının, diğer alanların yanı sıra silahsızlanma ve silahların kontrolu alanında da sürdürdüğümüz ilkeli ve etkin politikaların uluslararası camia tarafından takdirini yansıttığı değerlendirilmektedir. Türkiye bu politikalarını ve KSYÖ’ne verdiği desteği sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir.