Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Bosna-hersek Ve Arnavutluk Ziyaretleri , 15.10.2009

Sayın Bakanımız, 16-17 Ekim 2009 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ve müteakiben 17-18 Ekim 2009 tarihlerinde Arnavutluk’u ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımızın Bosna-Hersek’i ziyareti sırasında Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Haris Slajdziç, Yüksek Temsilci Valentin Inzko ve ana siyasi partilerin liderleri ile görüşmesi öngörülmektedir. Gerçekleştirilecek görüşmelerde iki ülke arasındaki ikili ilişkiler üzerinde durulacak, Bosna-Hersek’te devam eden anayasa reformu süreci hakkında görüş teatisinde bulunulacaktır.

Sayın Bakanımız, BH ziyareti sırasında ayrıca Yunus Emre Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirecek ve TİKA'nın katkılarıyla Balkanlar Medeniyet Merkezi (BAL-MED) isimli kuruluşça düzenlenecek "Osmanlı Mirası ve Bugünkü Balkanlardaki Müslüman Topluluklar" başlıklı konferansta bir konuşma yapacaktır.

Sayın Bakanımız Arnavutluk ziyareti çerçevesinde ise, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Başbakan Sali Berişa, Dışişleri Bakanı Ilir Meta ve Parlamento Başkanı Jozefina Topalli ile biraraya gelecektir. Görüşmelerde, her iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır.

Sayın Bakanımız, her ikisi de Güneydoğu Avrupa Ülkeleri (GDAÜ) İşbirliği Süreci üyesi olan Bosna-Hersek ve Arnavutluk yetkilileriyle temaslarında, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısını yaptığımız GDAÜ Dönem Başkanlığımız çerçevesinde gerçekleştireceğimiz etkinlikleri de ele alacaktır.