Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Kerkük'te Meydana Gelen Bombalı Saldırı , 01.07.2009

Kerkük şehrinde dün (30 Haziran) şiddet derecesi yüksek bir bombalı saldırı gerçekleştirildiği büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Ulaşan ilk bilgilere göre saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ülkemiz her zaman olduğu gibi talep gelmesi halinde bu menfur saldırıda da yaralanan Irak vatandaşlarının bir kısmının ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alınmalarını teminen gerekli hazırlıklara başlamıştır.

Irak’ın son derece kritik bir siyasi süreçten geçtiği ve Irak halkının kendi geleceğinin sorumluluğunu ele alarak, istikrarlı ve müreffeh bir ülke yolunda çaba sarfetmekte olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu hain terör saldırısını şiddetle kınıyor, tüm Irak halkına başsağlığı diliyoruz.

Irak’ın etnik, mezhepsel ve dini tüm zenginliğini bünyesinde barındıran Kerkük’te düzenlenen bu alçakça saldırının Iraklıların birarada yaşama iradesini sarsmayı hedeflediği açıktır. Bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden gelen kardeş Irak halkının, bu tür korkakça eylemlerin arkasındaki terörist odakların emellerinin gerçekleşmesine izin vermeyeceğinden ve önümüzdeki dönemde her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceklerinden eminiz.

Türkiye, Irak’taki hoşgörü ve uzlaşı anlayışını güçlendirmek ve Irak halkının bu kritik dönemi mümkün olan en az zararla atlatabilmesini sağlamak için elinden gelen desteği vermeye devam edecektir.