Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak'ta Meydana Gelen Terörist Saldırı , 20.06.2009

Bugün (20 Haziran) öğle saatlerinde, Irak’ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük yakınındaki Tazehurmatu kasabasında bomba yüklü bir araçla yapılan bir saldırı sonucu ilk belirlemelere göre 70’in üzerinde insanın hayatını kaybettiği, 100’den fazla insanın da yaralandığı derin üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ta barış ve istikrarın biran evvel tesisine ve bu çerçevede Irak’ın küçük bir örneği olan Kerkük’te farklı etnik ve dini grupların barış ve ahenk içinde bir arada yaşamasına büyük önem veren Türkiye, bu yöndeki çabaları baltalamayı hedefleyen ve Irak’taki Türkmen toplumuna yönelik en büyük saldırılardan birini teşkil eden menfur terör saldırısını şiddetle kınamaktadır.

Bu vesileyle, Türkiye olarak terörün her türünü şiddetle lanetlediğimizi ve bu zor günlerinde kardeş Irak halkı ve devletinin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan etmek istiyoruz. Ayrıca, Irak halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Öte yandan, anılan saldırıda yaralananlardan gerekli görülenlerin Türkiye’de tedavisi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu amaçla, Irak’a özel bir ambulans uçak gönderilmesi de dahil gerekli tedbirler alınmaktadır.