Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Lüksemburg, Berlin, New-york Ve Moskova Ziyaretleri , 14.06.2009

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 15-19 Haziran 2009 tarihlerinde sırasıyla Lüksemburg, Berlin, New-York ve Moskova’yı ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımız Orta Doğu’daki jeopolitik gelişmeleri ele almak üzere 15 Haziran 2009 tarihinde Lüksemburg’da İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile Uluslararası Barış Enstitüsü Başkanı Terje Roed Larssen’in evsahipliğinde ve AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı marjında gayriresmi formatta görüş alışverişi biçiminde gerçekleştirilecek çalışma yemeğine katılacaktır.

Sayın Bakan Davutoğlu, Lüksemburg’u müteakip Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in davetine icabetle Almanya’ya geçecek ve sözkonusu ziyaret sırasında bu ülke ile olan ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınacaktır. Sayın Bakanımız ayrıca Almanya’daki Türk toplumunun ileri gelenleri ve çatı kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelecek, bu ülkede görev yapan Başkonsoloslarımız ile bir toplantı gerçekleştirecek, saygın düşünce kuruluşlarından Körber Vakfı’nda bir konferans verecektir.

Sayın Bakanımız, Almanya’nın ardından New York’a giderek 18 Haziran 2009 tarihinde yapılacak olan Irak konulu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edecektir.

Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu, bilahare Moskova’ya geçerek Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile iki ülke arasındaki ikili ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konuları görüşecektir.