Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Bir Soruya Cevabı , 31.01.2009

Rodos’un yaklaşık 35 mil güneyinde Akdeniz’in üzerindeki uluslararası hava sahasında 23 Mayıs 2006 tarihinde bir Yunan F-16 uçağının bir Türk F-16 uçağına alttan ve arkadan çarptığı, olay sonucunda iki uçağın da düştüğü, Yunanlı pilotun hayatını kaybettiği, pilotumuzun ise paraşütle atlayarak kurtulduğu, esasen olayla ilgili olarak Bakanlığımız Sözcüsü tarafından gerekli açıklamalarda bulunulduğu hatırlanacaktır.

Bakanlığımızca yapılan basın açıklamalarında da vurgulandığı üzere, Yunanistan, sivil uçuşlara yönelik Atina Uçuş Malumat Bölgesini (FIR), müesses uluslararası kural ve usullere aykırı olarak, sanki Yunan hava sahasıymış gibi takdim etmekle kalmamakta, ayrıca bu bölgenin içinde uluslararası hava sahasını serbestçe kullanma hakkına sahip askeri uçaklarımıza karşı tehlikeli manevralarla önleme ve taciz hareketleri gerçekleştirmektedir.

Nitekim, 23 Mayıs 2006 günkü olayla ilgili olarak hazırlanan kapsamlı rapor, ayrıntılarıyla ve somut belgelerle, olaydaki bütün sorumluluğun Yunanistan’a ait olduğunu ortaya koymaktadır. Sözkonusu rapor, Yunan tarafına tazminat hakkımızı saklı tuttuğumuz belirtilmek suretiyle iletilmiştir. Yunan tarafı olaya ilişkin sivil ve askeri uzmanların katılımıyla bir toplantı düzenlenmesi teklifimize ise halen cevap vermemiştir. Olay raporu NATO’nun da dikkatine getirilmiştir.

Hal böyleyken, Yunan pilotun hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, Atina Üç Üyeli Ceza Mahkemesi'nin 26 Ocak 2009 tarihinde, ihmal sonucu ölüme sebebiyet vermek suçuyla pilotumuz hakkında hüküm vermiş olması hayret ve esefle karşılanmıştır.
 
Anılan karar herhangi bir dayanağa ve hukuki değere sahip olmadığı gibi, hukukun tek taraflı iddialarla nasıl yanlış yönlendirildiğinin ve adil yargılama ilkesinin ihlal edildiğinin de açık göstergesidir. Bu hususta gerekli görülecek tüm girişimlerin yapılacağı ve tedbirlerin alınacağı tabiidir.