Türkiye Cumhuriyeti

Erbil Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Meksika Ziyareti , 07.12.2008

Dışişleri Bakanımız Sayın Ali Babacan, 10-12 Aralık 2008 tarihleri arasında Meksika’ya resmi bir ziyarette bulunacaktır. Sözkonusu ziyaret, ülkemizden Meksika’ya Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini taşımaktadır.

2008 yılında Türkiye ve Meksika aralarında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 80. yıldönümünü kutlamaktadır. Sayın Bakan’ın ziyareti 80.yıldönümü vesilesiyle Meksika ile ilişkilerimize yeni bir ivme verilmesi amacıyla planlanmıştır.

Sayın Bakan’ın programı kapsamında TOBB ve DEİK ile Meksika Dış Ticaret, Yatırım ve Teknoloji İşadamları Konseyi (COMCE) arasında işbirliği protokolleri imzalanarak Türkiye-Meksika İş Konseyi kurulacaktır.

Ziyaret sırasında, Türkiye ile Meksika’nın ikili gündemindeki konuların yanı sıra ülkemizin “Latin Amerika ve Karayipler Eylem Planı” çerçevesinde bölgesel konular ve ayrıca iki ülkenin aynı dönem için seçildikleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde işbirliği gibi uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır.

Sayın Bakan ikili temaslarının yanısıra, Meksika Dış İlişkiler Konseyi’nde (COMEXI) Türk Dış Politikası konulu bir konferans verecektir.